Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Finanční „vzdě-lovení“ na základních školách

11. 06. 2017 10:13:59
Již od roku 2006 vláda České republiky pracuje na Finančním vzdělávání veřejnosti. Realizace projektu probíhá ve spolupráci s mnoha společnostmi, nicméně jaký je skutečný cíl tohoto vzdělávání?

Roku 2010 společnost OVB Allfinanz, a.s. ve spolupráci s Ministerstev Školství Mládeže a Tělovýchovy realizuje projekt finančního vzdělávání. Oficiální cíl projektu je finanční osvěta a zvýšení finanční gramotnosti na základních a středních školách. Po nedávných zkušenostech z letošního roku se však ukazuje, že reálný cíl je naprosto odlišný.


Obrátil se na mě nejmenovaný pán s informacemi a fotografiemi z realizovaného projektu na základní škole ve Zlínském kraji. Společnost OVB Allfinanz, a.s. zde byla během druhého pololetí roku 2017 pověřena k proškolení finanční gramotnosti. Podle dostupných materiálů, výstupem této akce mělo být porozumění otázkám ze světa financí, pochopení toku peněz, hospodaření domácností a další užitečné informace do života. Samotná myšlenka je chvályhodná, ale samotná realita je k pláči. Na obrázku níže můžete vidět, co bylo zadáno žákům na prvním stupni základní školy jakožto domácí úloha. Děti měly spojit své přání a potřeby s finančními produkty.

Přání a potřeby žáků prvního stupně

Dle společnosti OVB Allfinanz, typickými přáními a potřebami žáků prvního stupně jsou například příprava peněz na bydlení, jak si pořídit auto, finanční příprava na stáří nebo zabránění výdajům při úrazu. Jakožto vystudovaný pedagog bych zde poprosil ... zeptejte se dětí, co si skutečně přejí a co potřebují!

Ač se seznam přání a potřeb může zdát úsměvný, s vedlejším soupisem finančních produktů je to už horší. Většina z uvedených se skládá z úvěrů a pojištění, které jsou typické pro portfolio společnosti OVB Allfinanz: životní pojištění, úrazové pojištění, pojištění právní ochrany, úvěry na bydlení, apod. Děti zpravidla touží po novém mobilním telefonu, značkovém oblečení nebo počítačových hrách. Musím se tedy ptát, který z nabízených produktů či metod jim dopomůže k těmto snům?

Skutečný cíl projektu

Jaký je tedy hlavní smysl tohoto finančního proškolení? Nabízejí se dvě možnosti. První je, že společnost OVB Allfinanz uvažuje již do budoucna a vychovává si budoucí klienty, kterým touto cestou, již na základní škole, podprahově vnucuje své produkty. Druhou možností je pak cílená kampaň na rodiče žáků.

Na základě informací a pořízených fotografií se druhá možnost jeví jako pravděpodobnější. Totiž pracovní list s již zmíněnými přáními a potřebami byl zadán jakožto domácí úloha. Samotnou třešničkou na dortu je pak věta z letáčku, který předcházel samotnému projektu a její zvýrazněná část: „Vážení rodiče, na hodiny finanční gramotnosti navazují vždy „domácí úkoly“, které dětem upevní hravou formou získané informace - prosím pomozte dětem s jejich vypracováním“.

Jak tedy uchopit finanční gramotnost a celkově vzdělávání?

Věřím, že žákům, studentům, ale i široké veřejnosti je žádoucí umožnit vzdělávání, které reflektuje potřeby současného života. Nicméně musím se ptát, copak to nejde svobodně, bez manipulace a cílené kampaně? Umožněme rodičům a žákům možnost svobodné volby tak, aby si sami zvolili, jak a s pomocí koho se budou vzdělávat!

Autor: Jiří Šebek | neděle 11.6.2017 10:13 | karma článku: 22.01 | přečteno: 604x

Další články blogera

Jiří Šebek

Umožněme učitelům mít adekvátní plat

Požadavek učitelů je jasný: „chceme vyšší platy“. A vláda jim v rámci předvolební kampaně přidá 15 %. Podívejme se, jak mohou pomoci Svobodní.

12.9.2017 v 7:24 | Karma článku: 10.65 | Přečteno: 463 | Diskuse

Jiří Šebek

Vraťme svobodu do školství

Z bláta do louže! Tak lze přirovnat jmenování nového ministra školství Stanislava Štecha, který se nezdráhá pokračovat v dalším glajchšaltování našich dětí a zavádění zbytečných až škodlivých nařízení.

26.6.2017 v 7:24 | Karma článku: 35.52 | Přečteno: 2486 | Diskuse

Jiří Šebek

Bude hlas lidu vyslyšen?

Architekti Města Brna sdělili plánované projekty pro nadcházející roky. Lidé vznášeli dotazy a hledali řešení pro současné problémy v jejich okolí.

31.5.2017 v 10:45 | Karma článku: 9.62 | Přečteno: 803 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Jiří Růžička

Naštvaní lékaři ještě zdaleka neřekli svoje poslední slovo

Praktičtí lékaři svou stávkou opět obnažili ránu, kterou krvácí naše zdravotnictví. Obávám se ale, že tentokrát rána začne hnisat a lékaři přitvrdí.

21.10.2017 v 21:48 | Karma článku: 3.53 | Přečteno: 106 | Diskuse

Ervín Dostálek

Kam až došla fraška z veřejnoprávního kanálu a soustředěný permanentní atak i prasárna?

Počátkem června já, psavec evropypoznávacích blogů, poprvé "smočil péro"v otázce politické:"Co je tohle za prasárnu" k příloze-pamfletu novin Žlutá republika.Pak jsem se ozval na přelomu prázdnin k ataku a frašce v TV. A co dnes?

21.10.2017 v 21:42 | Karma článku: 10.57 | Přečteno: 483 | Diskuse

Oto Jurnečka

Nějak bylo, nějak bude a já myslím že takhle:

Zkusím trochu předcházet událostem a zaprognostikovat si jak dopadne povolební vyjednávání. Jsem přesvědčen, že řešení je blíž, než bychom z výroků zúčastněných hádali.

21.10.2017 v 21:06 | Karma článku: 12.50 | Přečteno: 445 | Diskuse

Tomáš Gayer

Rychlý zásah pražské hygieny

Je krátce po parlamentních volbách. Mnozí občané se začínají uklidňovat. To ovšem neplatí o všech. Pražská hygienická služba dnes v podvečer zapečetila ze zdravotních důvodů do odvolání všechny toalety pražské kavárny...

21.10.2017 v 18:47 | Karma článku: 21.51 | Přečteno: 829 | Diskuse

Přemysl Čech

Můj život s Parkinsonem III. - Co bych rád, aby se po volbách změnilo

Volební sliby jsou jedna strana mince a skutek a rychlost, s jakou se na tyto sliby zapomíná, druhá strana téhož. Bohužel, ani ty sliby letos za moc nestály! Co se zdravotnictví a osvěty týče.

21.10.2017 v 11:23 | Karma článku: 7.56 | Přečteno: 234 | Diskuse
Počet článků 7 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 908

https://cz.linkedin.com/in/jiří-šebek-90264112a

Pedagog, Lektor Anglického jazyka a Obchodní manažer u společnosti Bright Way Solution.

Člen strany Svobodných občanů.

Mé zájmy: společenské dění, IT a komunikace, čtení, historie, bezpečnost a poznávání nových lidí.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.